Magdalena Rutkowska

artystka, dziennikarka radiowa, ekspertka ds. dostępności w obszarze kultury i sztuki

Media i Publikacje

E-przewodnik
Rękodzieło w edukacji

 

E-przewodnik pozaformalnych metod włączenia rękodzieła w edukację, opracowywany w ramach akredytacji Programu Erasmus+ przez Fundację Semper Art. Sfinansowane ze środków UE.

 

https://issuu.com/semper.art/docs/r_kodzie_o_w_edukacji

Podręcznik: Konsultant audiodeskrypcji z niepełnosprawnością wzroku

 

„Zawód: audiodeskryptor” zrealizowaliśmy w 2022 we współpracy z Fundacją Otwieramy Kulturę i Sztukę, skupiającą wybitnych ekspertów audiodeskrypcji oraz grupą blisko dwudziestu osób z niepełnosprawnością wzroku. Program miał badawczy i testowy charakter, sprawdzający w praktyce możliwość przygotowania osób niepełnosprawnych wzrokowo do wykonywania usług audiodeskrypcyjnych. Wnioski posłużyły do przygotowania obszernego opracowania, ze wskazówkami i poradami, dotyczącymi szkolenia osób niewidomych, ociemniałych i słabowidzących jako konsultantów audiodeskrypcji. Realizacja badań byłą równocześnie opracowaniem i przygotowaniem programu kształcenia umiejętności o bardzo szerokim zastosowaniu w życiu społecznym, zawodowym osób z niepełnosprawnościami: udostępniania treści kultury, komunikacji, upowszechnienia wiedzy i umiejętności edukacyjnych i kulturalnych.

 

https://ariari.org/podrecznik-zawod-ad/

Echolokacja - ukryta zdolność człowieka?

Audiodeskrypacka teatralna

Arcydzieła oglądane dotykiem

 

Do 27 lutego 2022 r. w Muzeum Sztuki w Łodzi możemy oglądać prace m.in. Marcela Duchampa, Kazimierza Malewicza, Pieta Mondriana, Pabla Picassa, Wassilego Kandinskego. Jak czytamy w materiałach zamieszczonych na stronie muzeum, „Wystawa »Awangardowe muzeum« to pierwszy na świecie projekt pozwalający równolegle prześledzić historię czterech niezwykłych inicjatyw: rosyjskiej sieci Muzeów Kultury Artystycznej, hanowerskiego Kabinett der Abstrakten, założonego w Nowym Jorku Société Anonyme Inc. oraz powstałej w Łodzi Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy a.r. Za wszystkimi stali artyści, których łączyła niechęć do muzeów rozumianych jako świątynie służące kultywowaniu przeszłości. Działając niezależnie od siebie, starali się wypracować nową formułę, dzięki której muzeum miało się stać laboratorium nowej sztuki i nowych sposobów obcowania z nią”*. Sama wystawa także umożliwia niestandardowe obcowanie z pięcioma prezentowanymi na niej dziełami – można je nie tylko oglądać, ale też ich dotykać, prezentowane są bowiem ich kopie w formie tyflografik wykonanych metodą druku strukturalnego. O projekcie tym rozmawiamy z osobami najbardziej zaangażowanymi w jego realizację: Katarzyną Mądrzycką-Adamczyk, koordynatorką dostępności, i Magdaleną Rutkowską, konsultantką audiodeskrypcji, tyflomap i oferty dla osób niewidomych z Muzeum Sztuki w Łodzi, Karoliną Banaszkiewicz-Badurą, twórczynią tyflografik, oraz Łukaszem Jakubowskim, specjalistą ds. technicznych i DTP w firmie SCORPIO, która tyflografiki wydrukowała.

 

http://www.swiatdruku.eu/Archiwum/Rok-2021/12-2021/Arcydziela-ogladane-dotykiem

Polskie Radio dla Zagranicy o Cyfrowym udostępnianiu zasobów ms

 

Wywiad Iriny Zawiszy z konsultantką ds. audiodeskrypcji Magdaleną Rutkowską o projekcie „Cyfrowe udostępnianie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi”, wyemitowany 7 kwietnia 2021 r. o godz. 17.00 w audycji „Summa Technologiae” na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy

 

 

https://soundcloud.com/muzeumsztuki/polskie-radio-dla-zagranicy-o-cyfrowym-udostepnianiu-zasobow-ms-mowi-magdalena-rutkowska?utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing

Kontakt

Tel. +48 666 9191 36

kontakt@magdalenarutkowska.eu