Magdalena Rutkowska

artystka, dziennikarka radiowa, ekspertka ds. dostępności w obszarze kultury i sztuki

Pozytywnik

Miejsce wolne od malkontenctwa!

Radio

Bardzo lubię rozmawiać z ludźmi mającymi pasje. Zawsze fascynuje mnie sposób w jaki opowiadają o swoich zainteresowaniach i dokonaniach. Intryguje mnie zagłębianie się w temat, szukanie nowych informacji, poszerzanie wiedzy i sprawdzanie odmiennych perspektyw postrzegania rzeczywistości.

Wszystkich ciekawych świata , w jego różnorodnych aspektach, zapraszam do słuchania moich audycji radiowych.

Tylko w Radiu DHT!

Pozytywnik - audycja wolna od malkontenctwa

Inspirujący ludzie, fascynujące projekty, ciekawe inicjatywy, pomocne technologie, a także porady, pomysły i przemyślenia. Wszystko czym warto się dzielić.

Co drugą niedzielę, między 17 a 19, zaprasza Magdalena Rutkowska

ZAUFANIE

Jak budować zaufanie do siebie samych i innych osób? Jak odzyskać utracone i kiedy jest to możliwe? Czy ufność to naiwność, szczególnie w biznesie?

Magdalena Rutkowska zaprasza na kolejną audycję z udziałem Agnieszki Janickiej-Maj - trenera mentalnego.

www.facebook.com/Agnieszka-Janicka-Maj-Trener-Mentalny

CIAŁOPOZYTYWNOŚĆ

Czy możliwe jest budowanie poczucia własnej wartości bez uwzględniania wyglądu? Jak postrzeganie siebie samych i innych osób wpływa na relacje społeczne? Jak oswajać kompleksy związane z wyglądem nie popadając w skrajność?

Gościniami Magdaleny Rutkowskiej będą Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk - artystka, edukatorka, animatorka kultury, oraz Anna Gierczak - psycholożka, aktywistka. Obie intensywnie działają w Stowarzyszeniu Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom.

www.lodzkiedziewuchy.org.pl

LĘKI NASZE POWSZEDNIE

Czym są zaburzenia lękowe? Gdzie szukać pomocy? Co robić podczas kryzysu i ataku paniki? W jaki sposób można wspierać osoby cierpiące na fobie, a czego mówić i robić się nie powinno?

Na pytania Magdaleny Rutkowskiej będą odpowiadali goście ze Stowarzyszenia Animo - Odważ się Żyć: Konrad Jędrosz - prezes oraz Kamila - psycholożka pracująca w stowarzyszeniowym telefonie wsparcia.

www.stowarzyszenieanimo.pl

AI, ROBOTYZACJA I CYBORGIZACJA LUDZKOŚCI

W jakim stopniu sztuczna inteligencja stała się elementemnaszej codzienności, a co nadal pozostaje w sferze SF? ?

Jak AI i roboty mogą nam ułatwiać życie?

Czy w najbliższym stuleciu wszyscy staniemy się cyborgami i jakie zagrożenia technologiczne musimy brać pod uwagę?

O tym wszystkim porozmawiają Magdalena Rutkowska i jej gość Petros Psyllos.

www.petrospsyllos.com

RĘKODZIELNICZE REWOLUCJE

Czym jest współczesne rękodzielnictwo? Na jakie wsparcie mogą liczyć osoby chcące działać w tej branży? W jaki sposób kreować własną markę?

O międzynarodowym projekcie rękodzielniczym opowiedzą Aleksandra Żórawska, Piotr Jaros i Anna Gałczyniak.

http://www.handmadeyouth.com/

https://www.facebook.com/RekodzielniczeRewolucje/

ZERO WASTE

Jak żyć i nie śmiecić? Czy to w ogóle możliwe i jak już dziś możemy ograniczyć ilość generowanych odpadów? Co i gdzie wyrzucać? Których produktów używać wielokrotnie, a z czego kompletnie możemy zrezygnować? O życiu zero waste i less waste porozmawiamy z Alicją Korzeniewską - właścicielką Make It Eco. https://www.facebook.com/Make.It.Ecofriendly/

MIASTO PRZYJAZNE MIESZKAŃCOM

Jak zadbać o to, żeby miasto było bezpieczną, zdrową i zwyczajnie przyjemną do życia przestrzenią? Które obszary działań należy zostawić wyłącznie ekspertom, a gdzie powinno się polegać głównie na konsultacjach społecznych?

O mieście rzeczywistym i wymarzonym porozmawiamy z Urszulą Niziołek-Janiak, która od kilkunastu lat intensywnie działa na rzecz Łodzi.

https://www.facebook.com/pg/niziolekjaniak/about/?ref=page_internal

Design dla małych firm

Co to jest identyfikacja wizualna firmy? Czym charatkeryzuje się dobry i skuteczny projekt graficzny? Jakie materiały reklamowe są potrzebne na początku biznesowej drogi, a jakie na późniejszych etapach działalności? Na te i inne pytania Magdaleny Rutkowskiej w pierwszym tegorocznym Pozytywniku odpowiada Mariusz Pacholak.

HEJT

Gdzie przebiega granica między konstruktywną krytyką a hejtem? Czy okoliczności czynią hejtera? Jak reagować na mowę nienawiści i czy da się przekształcić to doświadczenie w coś pozytywnego?

O hejcie powszednim i świątecznym porozmawiamy z Agnieszką Janicką-Maj - trenerem mentalnym.

 

https://www.facebook.com/Agnieszka-Janicka-Maj-Trener-Mentalny-Animator-Zmiany-1962524020472696/

Jak własnoręcznie przygotowywać kosmetyki? Gdzie szukać sprawdzonych receptur i składników? Czy trzeba zorganizować w domu małe laboratorium, czy kuchenny kącik wystarczy? Na ile można zaszaleć tworząc nowe mikstury?

O mydłach, mazidłach, kulach i pachnidłach Magdalena Rutkowska rozmawia z Izabelą Ryską - biotechnologiem leków.

Facebook - Izabela Ryska - kosmetyki naturalne

Kim jest koń? W jaki sposób konie komunikują się między sobą i z nami? Czego możemy się od nich nauczyć i jak zadbać o harmonijną współpracę międzygatunkową?

W niezmiernie ciekawy i wciąż odkrywany świat tych wspaniałych zwierząt wprowadzi nas Dariusz Domagała. Darek zwany jest polskim zaklinaczem koni, od czego sam się intensywnie odżegnuje i nawet powie nam dlaczego.

www.stajnia-stara-dabrowa.pl

Dlaczego warto mieć pełne szkło, zamiast pełnego plastiku? Czym są i jak działają związki endokrynnie czynne? Jak łatwo zastępować opakowania oraz inne przedmioty codziennego użytku takimi, które nie zawierają bisfenoli i ftalanów?

Dr Aleksandra Rutkowska ma dla nas pełne garście pożytecznych informacji i o życiu prawdziwym, nie plastikowym rozmawiać będziemy, zatem nie przegapcie najbliższego Pozytywnika!

www.facebook.com/detoxedlifestyle

Kto i dlaczego decyduje się na edukację domową? Czym się ona różni od nauki w szkole? Jakie korzyści i utrudnienia wynikają z takiego rozwiązania?

O edukacji domowej w teorii i praktyce opowiada Anna Chojnowska.

Na czym polega dogoterapia i kiedy jest pomocna? Jakie cechy musi posiadać psi terapeuta i czy jego rasa ma znaczenie? W jaki sposób szkoli się psa do tej pracy?

O tym wszystkim opowiada Andrzej Niedzielski z Fundacji Ama Canem. www.dogoterapia.org.pl.

Czym jest NGO? Czemu służy program certyfikacji organizacji pozarządowych? www.certyfikatngo.pl Jakimi inicjatywami NGO warto się zainteresować?

W świat trzeciego sektora słuchaczy Pozytywnika wprowadzają Aleksandra Żórawska - prezes zarządu Fundacji Semper Art www.semper.org.pl i Piotr Jaros - radca prawny, autor bloga www.prawowngo.pl

Ile prawdy tkwi w powiedzeniu, że śpiewać każdy może?

Jak efektywnie pracować nad swoim głosem i dykcją?

Gościem najbliższego Pozytywnika będzie Andrzej Bubiak - twórca nowatorskiej metody kształcenia głosu, właściciel Studia Pro Vox.

www.studioprovox.com

Jak pomagać zwierzętom przetrwać zimę? Kiedy i czym dokarmiać ptaki i wiewiórki? Co zrobić gdy znajdziemy jeża, który przedwcześnie obudził się z zimowego snu?

W najnowszym wydaniu Pozytywnika gościem Magdaleny Rutkowskiej jest Tomasz Jóźwik - lekarz weterynarii, wiceprezes Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi.

 

Czym jest prawdziwa pewność siebie? Jak możemy ją budować? Jakie metody i techniki mogą być w tym pomocne?

Gościem Magdaleny Rutkowskiej będzie Agnieszka Janicka-Maj - trener mentalny.

https://www.facebook.com/Agnieszka-Janicka-Maj-Trener-Ment…/

Jakie produkty są niezbędnymi składnikami kuchni wegańskiej? Czy łatwo jest przygotowywać potrawy wyłącznie z roślin? Czy wegan też dotyczy świąteczne obżarstwo?

O kuchni wegańskiej, zarówno w wydaniu regionalnym jak też egzotycznym, opowie nam Paweł Ochman, czyli słynny Weganon! www.weganon.pl

Naturalne budynki to niszowa moda, czy zdrowa, ekologiczna alternatywa dla domów z betonu i przyszłość budownictwa? Czy projektując domy z gliny, słomy, konopii można pozwolić sobie na nowoczesny design, czy raczej króluje tu tradycja? O naturalnym projektowaniu i budowaniu opowiada architektka Magdalena Górska. www.ekodama.pl

Co regulacje unijne faktycznie zmieniły w kwestii testowania kosmetyków na zwierzętach?

Czy kosmetyki bez okrucieństwa są powszechnie dostępne? Czy to produkty na każdą kieszeń? Czy Polska może się pochwalić rodzimymi markami cruelty-free?

W tym wydaniu Pozytywnika Kasia Konopa z PINK MINK Studio pomaga wybrać produkty tak, aby uroda rozkwitała, a zwierzaki nie cierpiały.

W naszym radiowym archiwum wylądował właśnie trzeci odcinek pozytywnika, z którego dowiecie się m.in. Czym jest permakultura? Czemu nazywana jest nauką łączenia? Czy w dzisiejszych czasach możliwe jest życie w zgodzie z naturą?

W świat permakultury wprowadzi nas Ben Lazar - wędrowny nauczyciel permakultury, projektant ekosystemowych siedlisk i społeczności, admin strony www.permakultura.edu.pl. Audycję prowadziła Magdalena Rutkowska.

Jak się mieszka w domu na kołach? Czy to dobry pomysł na życie dla rodziny? Co z pracą i edukacją dzieci? No i jak przetrwać zimę w kamperze? O tym wszystkim w drugim odcinku pozytywnika opowiada Monika. Zapraszamy do wysłuchania audycji z naszego radiowego archiwum wszystkich, którzy nie mogli być z nami na żywo. Do usłyszenia za 2 tygodnie!

Dla tych, którzy nie mogli być z nami na żywo prezentujemy pierwsze wydanie Pozytywnika. Na dobry początek Magdalena Rutkowska rozmawia z Kamilem Lesiukiem o tzw. Domach pasywnych. Czym są i jaka jest ich przewaga nad domami tradycyjnymi? O tym dowiecie się, poświęcając nam najbliższe dwie godziny. :)

Cykl Audycji

Spokojne niedzielne popołudnie...  Domowik i ubożęta nakarmione... To moment by zaparzyć kubek herbaty z miodem, wygodnie się rozsiąść i włączyć Radio DHT. W audycji Słowiańskie Gawędy,  czekają na ciebie opowieści o codziennym życiu w otoczeniu słowiańskich Bogów i Demonów. To czas dla guseł, mitów, obrzędów, ale także  dla przedstawienia naszego dziedzictwa w świetle nauki, etnografii,  archeologii.  W przybliżeniu rodzimej wiary pomogą nam goście - specjaliści i pasjonaci. Liczymy również na twój głos w audycji. Na twoje opowieści, opinie, sugestie.

Zapraszają Magdalena Rutkowska, Adam Nowak i Mikołaj Jarmakowski.

Słowiańskie Gawędy

Magdalena Rutkowska, Adam Nowak, Mikołaj Jarmakowski

NEW

Audycje w

Cykl Audycji w

Słowiańska Wiara Dziś

Słowiańska Wiara dziś część 2 Słowiańska Wiara dziś część 3 Słowiańska Wiara dziś część 1

1 audycja

3 audycja

5 audycja

6 audycja

7 audycja

9 audycja

8 audycja

10 audycja

Słuchaj Audycji

2 audycja

4 audycja

Kontakt

Tel. +48 666 9191 36

kontakt@magdalenarutkowska.eu